Mindfulness w świecie IT
dr n. społ. Bogna Szymańska – Kotwica
Instytut bez Stresu
Na tym warsztacie odkryjesz morze Twoich możliwości, byś świadomie mogła reagować na to, co przynosi Ci życie, z poszanowaniem własnych potrzeb i możliwości w poczuciu godności, w oparciu o wiedzę z zakresu uważności i współczucia (mindfulness & compassion). Będzie trochę teorii i dużo praktyki. 
Godzina: 11:00 - 11:45
Ścieżka:RESTART
O warsztacie

Stres jest pandemią XXI w. w zakresie zdrowia psychicznego. Ponad 20% dorosłych ludzi przechodzi ciężką postać depresji, a niemal każdy doświadcza oznak intensywnego stresu lub miewa epizody obniżonego nastroju z rozmaitych powodów, w rożnych momentach życia. Pociąga to za sobą zarówno zmiany biologiczne w funkcjonowaniu mózgu i całego organizmu, jak i zmiany psychologiczne – w naszym myśleniu, emocjach i działaniu. Osłabia nasze zdolności intelektualne, zaburza organizację pracy, destabilizuje życie rodzinne odziera nas z poczucie własnej wartości i niszczy relacje z bliskimi – odbiera nam naszą jakość życia. Z tego powodu kluczowe jest zrozumienie i nauczenie się rozpoznawania tych stanów, które mogą doprowadzać do rozpadu systemu, do wypalenia, depresji lub innych chorób.

Gdy coś idzie nie tak, jak byś chciała, gdy problemy piętrzą się jeden na drugim, albo gdy presja czasu gniecie Cię jak cytrynę, to co się z Tobą dzieje? Jak na to reagujesz? Co robisz? Gdzie jesteś wtedy myślami?

Uważność nie jest sztuką relaksacji, która cudownie uzdrowi Twoje życie lub która sprawi, że będziesz spokojna niczym mnich buddyjski. I choć w czasie praktyki możesz odczuć zrelaksowanie, to jednak jej istotą jest doświadczanie każdej chwili taką, jaka jest. Bez krytycznego oceniania, ani usilnego lgnięcia, by było inaczej. To nauka otwierania się na doświadczanie, trochę wbrew dotychczasowym nawykom.  

Na tym warsztacie nie pokażę Ci, jak być ostoją spokoju i niewzruszoną wśród lawiny kłopotów i spraw, które masz poczucie że spadają Ci na barki. Za to postaram się odkryć przed Tobą morze Twoich możliwości, byś świadomie mogła reagować na to, co przynosi Ci życie, z poszanowaniem własnych potrzeb i możliwości w poczuciu godności, w oparciu o wiedzę z zakresu uważności i współczucia (mindfulness & compassion). Będzie trochę teorii i dużo praktyki. 

 

Mindfulness w świecie IT
11:00 - 11:45
Prowadzenie:
dr n. społ. Bogna Szymańska – Kotwica
Instytut bez Stresu

Najpierw, mama 2-latka, który jest najlepszym nauczycielem uważności. Zawodowo psycholog, nauczycielka uważności, specjalistka w zakresie interwencji kryzysowej m.in. w Minds Of Hope | Instutut BezStresu. Swój warsztat uważności rozwinęła w ramach studiów Uważność i Współczucie na Uniwersytecie SWPS, akredytowanego szkolenia dla nauczycieli mindfulness pod patronatem Oxford Mindfulness Center oraz Fundacji Rozwoju Mindfulness oraz licznych szkoleń i odosobnień. Autorka publikacji. Aktywnie działa w strukturach Stowarzyszenia Nauczycieli MBSR i MBCT. Przygodę z uważnością zaczęła blisko 10 lat temu i od tamtej pory każdego dnia uważność wnika do jej codziennego życia. 

 

Mindfulness w świecie IT
11:00 - 11:45